انواع سیستم های رایانش ابری

در محاسبات رایانه ای و استفاده از سیستم های رایانه ای روند جدیدی آغاز شده و آن توسعه مبتنی بر اینترنت و استفاده از فناوری رایانه است. پردازنده های ارزان تر و قوی تر، همراه با نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) مراکز داده را به سرویس دهنده ی مجموعه ای از خدمات متعدد محاسباتی در یک مقیاس بزرگ تبدیل می کنند. پهنای باند شبکه ها افزایش یافته و اتصالات شبکه قابل اعتماد تر از گذشته شده و در عین حال انعطاف پذیری هم بیشتر شده و حتی امکان استفاده کاربران از از داده ها و نرم افزار هایی که در مراکز داده دوردست مستقر هستند، فراهم شده. انتقال داده ها به فضای ابری باعث راحتی زیادی برای کاربران شده، زیرا آنها مجبور به مراقبت از پیچیدگی های مدیریت سخت افزاری مستقیم نیستند. سرویس های آنلاین اجاره حافظه ابری مبتنی بر اینترنت مقدار زیادی از فضای ذخیره سازی و منابع محاسباتی قابل تنظیم را فراهم می کند. این سرویس ها مسئولیت کامپیوترهای محلی برای نگهداری داده ها را حذف می کند. در نهایت کاربران با استفاده از سرویس های ارائه دهندگان خدمات ابری، از داده های خود به صورت بهینه تری استفاده می کنند.

مزایای ذخیره سازی ابری: نیازی به سرمایه گذاری در دستگاه های ذخیره سازی نیست، نیازی به متخصص فنی برای نگهداری ذخیره سازی نیست، تهیه نسخه پشتیبان، مدیریت بهینه بحران، اجازه دادن به دیگران برای دسترسی به داده های خود.

دسته بندی خدمات رایانش ابری (Cloud Computing)

نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS)

نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) ، احتمالا رایج ترین سرویس رایانش ابری محسوب می شود. نرم افزار به عنوان یک سرویس یک نوع ارائه برنامه های کاربردی با استفاده از وب است که توسط یک سرویس دهنده شخص ثالث مدیریت می شود و رابط کاربری (UI) آن در سمت کاربر دیده می شود. اکثر برنامه های SaaS را می توان به طور مستقیم از یک مرورگر وب اجرا کرد، بدون آنکه هیچ گونه دانلود یا نصب نیاز داشته باشد. این موضوع نیاز به نصب و اجرای برنامه ها در رایانه های شخصی را حذف می کند. با استفاده SaaS، نگهداری و پشتیبانی از اطلاعات و سیستم های نرم افزاری شرکت ها آسان می شود. زیرا همه چیز را می توان توسط سرویس دهندگان اداره کرد: برنامه های کاربردی، زمان اجرا، داده ها، میان افزارها (Middleware)، سیستم عامل (OS) ، مجازی سازی (Virtualization)، نگهداری سرور ها و تجهیزات ذخیره سازی ذخیره سازی و تجهیزات نرم افزای و سخت افزاری شبکه

پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS)

پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS) منابع محاسباتی را از طریق یک پلت فرم ارائه می دهد. چارچوبی است که می توانند برای توسعه و یا سفارشی کردن برنامه ها از آن استفاده کنند. PaaS توسعه، تست و استقرار برنامه های کاربردی را سریع، ساده و مقرون به صرفه می کند و نیازی به خرید لایه های زیرین سخت افزار و نرم افزار ندارد. تفاوت عمده پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS) و نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) مسئولیت های بیشتر کاربر است. سرویس دهندگان هنوز مدیریت زمان اجرا، میان افزارها (Middleware)، سیستم عامل(OS) ، مجازی سازی (Virtualization)، نگهداری سرور ها و تجهیزات ذخیره سازی ذخیره سازی و تجهیزات نرم افزای و سخت افزاری شبکه را مدیریت می کنند و کاربران مدیریت برنامه ها و داده ها را خودشان مدیریت می کنند.

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) زیرساخت های کامپیوتری (مانند محیط مجازی پلتفرم)، ذخیره سازی و شبکه را ارائه می دهد. به جای خرید نرم افزار، سرور یا تجهیزات شبکه، کاربران می توانند این خدمات را به عنوان یک سرویس کاملا برون سپاری شده که معمولا با توجه به میزان مصرف منابع، صورت می گیرد، خریداری کنند. اساسا، در عوض هزینه اجاره، یک شخص ثالث به شما اجازه می دهد یک سرور مجازی را در زیرساخت IT خود نصب کنید. در مقایسه با SaaS، کاربران PaaS و IaaS مسئول مدیریت بیشتر هستند. مواردی که کاربران باید مدیریت کنند: برنامه ها، داده ها، زمان اجرا، middleware و O / S. فروشندگان هنوز مدیریت مجازی سازی، سرور، هارد دیسک، ذخیره سازی و شبکه را مدیریت می کن میان افزارها (Middleware)، سیستم عامل (OS) ، مجازی سازی (Virtualization)، نگهداری سرور ها و تجهیزات ذخیره سازی ذخیره سازی و تجهیزات نرم افزای و سخت افزاری شبکه

ذخیره سازی به عنوان یک سرویس (StaaS)

ذخیره سازی به عنوان یک سرویس(StaaS)، برنامه های ابری را برای مقیاس کردن فراتر از سرورهای محدود خود تسهیل می کند StaaS به کاربران اجازه می دهد تا داده های خود را در دیسک های از راه دور ذخیره کنند و هر زمان از هر مکان به آنها دسترسی پیدا کنند. انتظار می رود که سیستم های ذخیره سازی ابری از چندین الزام سختگیرانه برای حفظ اطلاعات و اطلاعات کاربران، از جمله قابلیت دسترسی بالا، قابلیت اطمینان، عملکرد، تکثیر و انطباق داده ها برخوردار باشند.

انواع فضای ابری

مدل هایی برای ذخیره سازی ابر وجود دارد که کاربران را قادر می سازد تا کنترل داده ها را حفظ کنند. ذخیره سازی ابری به سه دسته تقسیم شده است، که یکی از آنها ادغام دو دسته را برای فراهم کردن هزینه کمتر و امنیت بیشتر است. ارائه دهندگان فضای ابری یا حافظه ابری عمومی، که زیرساخت ذخیره سازی را به عنوان یک کالا قابل اجاره ارائه می دهند (از نظر ذخیره سازی درازمدت یا کوتاه مدت و پهنای باند شبکه ای که در داخل زیرساخت استفاده می شود). ابرهای خصوصی از مفاهیم ذخیره سازی ابر عمومی استفاده می کنند، اما در قالب هایی هستند که می توانند به طور ایمن در فایروال کاربر تعبیه شوند. در نهایت، ذخیره سازی ابر ترکیبی اجازه می دهد که دو مدل برای ادغام، اجازه دادن به سیاست ها برای تعیین اینکه داده ها باید خصوصی نگهداری شود و چه چیزی می تواند در ابرهای عمومی امن شود.

منبع:

Ramagiri, Manojkumar & , Banita. (2019). Data Storage and Security In Cloud Computing-A Survey. 10.13140/RG.2.2.34758.11845.